Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Batı Türkçesinde Tür Değiştirme

Stok Kodu: 9786256822627

250.00 

Stok kodu: 9786256822627

“Batı Türkçesinde Tür Değiştirme” adlı bu çalışmada kelimelerin fonetik, morfolojik ve semantik değişmelerinden başka türlerinin de değişebileceği metin taramasına dayanarak incelenmiş ve şu sonuçlara ulaşılmıştır:
Türkçede kelimeler fonetik, morfolojik, semantik değişmelerle birlikte tür olarak da değişmektedirler. Tarihî dönemlerden günümüze kadar tür değiştirme süreci incelenmiş ve hemen hemen her dönemde tür değiştirmeye bağlı olarak isimlerin fiil, fiillerin isim, isimlerin sıfat, isimlerin edat, sıfatların isim göreviyle kullanılarak tür değiştirdikleri tespit edilmiştir.
Batı Türkçesinin tarihî gelişimi çerçevesinde gerçekleşen bu değişmeler sonucunda bir sözcük isim, fiil (barış- ~ barış, etki ~ etki- vb.) gibi farklı kelime türlerinde kullanılabildiği gibi, aslî şekli unutulup sadece yeni kazandığı göreviyle de kullanılabilmektedir. ET’de “yaşlı” anlamında kullanılan karı sıfatı günümüzde bu kullanımını yitirmiş, yalnızca “eş, zevce” anlamında bir isim olarak kullanılır olmuştur.

Yayınevi

Türü

,

Yazar/Editör

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Yılı

Cilt Bilgisi

Normal Kapak

Kağıt Cinsi

Enzo Kağıt

En x Boy (cm)

16×24

Sayfa Sayısı

320

ISBN No

9786256822627

Sayfa: /
Sayfa: /