Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Aile İşletmelerinde Süreklilik Sorunsalı

Stok Kodu: 9786257881395

190.00 

Stok kodu: 9786257881395

Ülke ekonomilerinin bel kemiği niteliğinde olan aile işletmeleri, dünyanın hemen hemen her ülkesinde ekonomik faaliyetlerin büyük kısmını gerçekleştirmekte, birçok ülkede küçük ve orta ölçekli işletmelerin neredeyse tamamına yakınını oluşturmaktadır. Esneklik, değişebilirlik, pazar boşluklarını hızlı farketme ve nüfuz etme gibi stratejik reflekslerin her zamankinden çok daha fazla önem kazandığı günümüzde, KOBİ’lere ve dolayısıyla aile işletmelerine yönelik ilginin de arttığı izlenmektedir.

Aile işletme literatürünün en fazla ilgi duyduğu konulardan biri doğal olarak sürekliliği sağlayabilmiş işletmelerin bunu nasıl başarabildikleri olmuştur. Genellikle, aile işletmelerinin sadece üçte birinin ikinci kuşağa kaldığı, hatta bu işletmelerin sadece yüzde 10’unun üçüncü kuşağa kadar gelebildikleri bilinmektedir. Aile çatışmaları ve devir sorunları, yönetim hataları, finansman darboğazları ve ölçek sorunları vb. sorunlar öne çıkmakta olup, sürekli olabilmiş işletmelerde ise doğal olarak bu sorunları aşabilme yeteneği önemli olmaktadır.

Bu araştırma, Batı Akdeniz Bölgesinde faaliyet gösteren aile işletmeleri vakaları üzerinden süreklilik sorunsalını ele almayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel sorusu, bölgesel aile işletmelerinde süreklilik sorunsalının temel boyutları nelerdir ve bu boyutların içerikleri hangi davranış ve yönelimlerden oluşmaktadır? şeklinde belirlenmiştir. Antalya, Burdur, Isparta ve Afyon illerinde, 3. kuşağa ulaşmış ve yörede bilinen 19 aile işletmesi ile vaka analizleri gerçekleştirilmiştir.

Yayınevi

Yazar/Editör

Türü

,

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Tarihi

Ağustos – 2020

Basım Yılı

Cilt Bilgisi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

Kitap Kağıdı

En x Boy (cm)

16×24

Sayfa Sayısı

199

ISBN No

9786257881395