Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Abdî’nin Gül ü Nevrûz’u

Stok Kodu: 9786258118339

200.00 

Stok kodu: 9786258118339

Abdî, tarihî ve biyografik kaynaklarda hakkında bilgi bulunmayan bir hamse şairidir. XVI. yüzyılda yaşayan şairin Sultan II. Selîm ve Sultan III.Murad’a Manisa’daki şehzadelikleri sırasında mesnevilerini sunmasıonun Manisalı olabileceği fikrini uyandırmaktadır.

Üzerinde çalıştığımız eser, Abdî’nin 985/1577 senesinde Sultan III. Murad’a sunduğu Gül ü Nevrûz mesnevisidir. Eserde Gül ile Nevrûz arasındaki aşk konu edilmektedir.

Çalışmaya Fars ve Türk edebiyatında yazılmış Gül ü Nevrûz mesnevileri hakkında kısa bilgiler verilen “Giriş” bölümü ile başlanmış, “Abdî’nin Hayatı-Edebî Kişiliği-Eserleri” başlıklı birinci bölümde şairin hayatı hakkında elde edilen sınırlı bilgiler aktarılmış ve edebî kişiliğine değinilmiştir. Ardından şairin henüz ulaşılamamış olan Divan‘ı, Niyâz-nâme-i Sa’d ü Hümâsı, Heft Peyker‘iCemşîd ü Hurşîd‘i ve Manzûm Bostân Tercümesi hakkında bilgiler verilmiştir. Üzerinde çalıştığımız Gül ü Nevrûz mesnevisinin yazılış sebebi, eserin sunulduğu şahsiyet ve yazılış zamanı, eserin özeti ve nüsha özellikleri yine bu başlık altında kaydedilmiştir.

Yayınevi

Türü

Yazar/Editör

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Yılı

Cilt Bilgisi

Normal Kapak

Kağıt Cinsi

Enso Kağıt

En x Boy (cm)

16×24

Sayfa Sayısı

252

ISBN No

978-625-8118-33-9

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet