Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Taaşşuk-ı Talat ve Fıtnat

Stok Kodu: 9786258069747

40.00 

Stok kodu: 9786258069747

Türk edebiyatının ilk romanı olma özelliğini taşıyan eser, 1872’de yayınlanmıştır. Romanın, türünün edebiyatımızda ilk örneği olduğu için olsa gerek, bazı eksiklikleri vardır. Fakat bunun yanında tıpkı yazarı gibi eserin de Türk romancılığına verdiği katkı çok büyüktür. Bir aşk hikâyesini anlatan romanda hem eski Türk hikâyeciliğinden hem de modern romandan özgün kesitler bulmak mümkündür. Bu yüzden romanı, bir geçiş dönemi eseri kabul etmek mümkündür. Eser, aynı zamanda kendinden hemen sonra başlayacak Tanzimat dönemi romanını konu ve ileti açısından etkilemiştir.

Her şeyden önce romanı, kapalı Osmanlı toplumu içinde bir anda kadının sorunlarından bahsettiği için incelemek gerekir. Bu noktada romanda dikkat çeken birinci husus “kadın”ın sosyal hayattaki durumudur. Bu yönüyle romanın çoğu yerinde yanlış olan geleneksel yaşam tarzına karşı bir isyan görülmektedir.

Bu çalışmada roman, günümüz okurunun zorlanmadan anlayabileceği bir yapıya büründürülmeye çalışılmıştır. Kitabın baş tarafına romanın ayrıntılı incelenmesi konulmuştur.

Yayınevi

Türü

,

Yazar/Editör

Hazırlayan

Hatem Türk

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Yılı

Cilt Bilgisi

Normal Kapak

Kağıt Cinsi

Enso Kağıt

En x Boy (cm)

12×20

Sayfa Sayısı

158

ISBN No

9786258069747

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet