Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Felatun Bey ile Rakım Efendi

Stok Kodu: 9786258069686

85.00 

Stok kodu: 9786258069686

Ahmet Midhat Efendi’nin 1875’te kaleme aldığı Felatun Bey ile Rakım Efendi romanında on dokuzuncu yüzyılda sosyal ve kültürel yaşama giren Batılı tarzda yaşayışın olumsuzlukları ele alınır. Roman, üzerinde durduğu konu bakımından Türk edebiyatının önemli eserlerinden biridir. “Yanlış Batılılaşma”yı edebi bir üslup çerçevesinde anlatan yazar, iki zıt karakter üzerinden birleşen ironik bir söylemle birçok konuya değinir. Romandaki karakterlerin isimleri özellikle seçilmiştir. Yazar isim sembolizasyonu yaparak karakterin özelliklerini ismi ve mizacıyla birleştirir.

Ahmet Midhat Efendi, bu romanında Osmanlı toplumunun içinde bulunduğu “alafranga”laşmak sorununun üzerine gitmektedir. Bunu yaparken yazar, hem kendince gerçekçi ve idealist bir olumlu tip hem de bunun karşıtı olarak olumsuzunu gösterir. Olumsuz örneğe Osmanlı’daki önceden kalan bir “mirasyedilik” olgusunu da ekler. Zira yazar için sorunun kaynağı belki de mirasyediliktir.

Bu çalışmada roman, günümüz okurunun zorlanmadan anlayabileceği bir yapıya büründürülmeye çalışılmıştır. Kitabın baş tarafına romanın ayrıntılı incelenmesi konulmuştur.

Yayınevi

Türü

,

Yazar/Editör

Hazırlayan

Hatem Türk

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Yılı

Cilt Bilgisi

Normal Kapak

Kağıt Cinsi

Enso Kağıt

En x Boy (cm)

12×20

Sayfa Sayısı

220

ISBN No

978-625-8069-68-6

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet