Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Dursun Ahmed Nâtıkî Nâtıkıyye (Kürrâse-i Nâtıkî) | Manzum Sözlük Şerhi

Stok Kodu: 9786256957282

130.00 

Manzum sözlükler kelimelerin akılda kalıcılığını sağlamak için yazılmış eserlerdir. Bu eserler bazen iki dille, bazen de ikiden fazla dille kaleme alınmışlardır. Manzum sözlüklerin türlerine baktığımızda Farsça-Türkçe, Arapça-Türkçe, Arapça-Farsça-Türkçe, Boşnakça-Türkçe, Bulgarca-Türkçe, Fransızca – Türkçe, Rumca – Türkçe, Ermenice-Türkçe, Urduca – Farsça – Arapça – Türkçe, Türkçe – Arapça-Farsça-Afganca-Hintçe sözlükler bulunduğunu görmekteyiz.
Çok geniş bir şerh geleneğine sahip olan Türk edebiyatında manzum sözlükler de bu geleneğin dışında kalmamışlardır. Manzum sözlük şerhlerinde şârihler genellikle sözlükte yazılan kelimelerin okunuşlarından başlayıp kökenini belirtirler. Sonrasında bu kelimelerle ilgili örnek mısra, beyit veya rubâî/kıt’a vb.’den sonra bazı gramer kurallarına yer verilir. Bazen de şârih diğer edebî şerhlerde de görüldüğü gibi müellifi/eseri eleştirir.
Edebiyatımızda birçok manzum sözlüğün şerhi yapılmıştır. Bu manzum sözlük şerhlerinden biri de bu çalışmanın konusu olan Dursun Ahmed Nâtıkî’nin Hâcibî’nin Arapça-Farsça-Türkçe manzum sözlüğüne yazdığı Nâtıkıyye isimli şerhtir.

Yayınevi

Türü

, ,

Yazar/Editör

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Yılı

Cilt Bilgisi

Normal Kapak

Kağıt Cinsi

Enzo Kağıt

En x Boy (cm)

13×21

Sayfa Sayısı

107

ISBN No

9786256957282