Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Çanakkale Savaşlarında Trabzonlular

Stok Kodu: 9786257431354

230.00 

Stok kodu: 9786257431354

Çanakkale Savaşları Türk tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u alarak Ege’den Karadeniz’e ve dolayısıyla Rusya’ya ikmal yolu açmak isteyen İtilaf Devletleri ilk hedef olarak Çanakkale Boğaz’ını kontrolüne almayı planlamıştı. Fakat Osmanlı ordusunun insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ruh üstünlüğüyle gösterdiği savunmadan dolayı İtilaf Devletleri Gelibolu Yarımadası’nı ele geçirmeyi başaramamıştı. Bugün Türkiye’de her aile Çanakkale Savaşlarında kazanılan başarıdan kendisine bir şekilde pay çıkarır. Çünkü Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan savaş Türkler açısından vatan savunmasının doruğa çıktığı bir yerdi. O nedenle Gelibolu Yarımadası’na her yıl ve her yaştan binlerce insan ziyarete gelmektedir.

Çanakkale Savaşları sırasında Osmanlı Devleti adına savaşan askerlerden 151’i Türk ve 7’si Gayrimüslim Rum olmak üzere toplam 158 Trabzonlu şehit düşmüştür. Bunun dışında Çanakkale Savaşı sırasında çeşitli rütbelerde hizmet vermiş çok sayıda Trabzonlu ise Gazi olmuştur. Bu kitap çalışmasını bu bağlamda Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Cephesinde savaşmış Trabzonluların hangi şartlar altında savaştığını, biliniyorsa nerelerde şehit olduğu ve hangi şehitliklerde yattıkları konularını mevcut veriler ışığında değerlendiren bir çalışma olarak değerlendirmek gerekir.

Mithat Atabay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen/Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü öğretim üyesidir. Turan Takaoğlu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen/Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesidir.

Yayınevi

Yazar/Editör

,

Türü

Basım Yılı

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Cilt Bilgisi

Sıvama Kapak

Kağıt Cinsi

Enso Kağıt

En x Boy (cm)

16×24

Sayfa Sayısı

250

ISBN No

9786257431354

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet