Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Muğla Silikyeradları – Menteşe Örneği –

Stok Kodu: 9786258187144

310.00 

Stok kodu: 9786258187144

Bu çalışma, Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de kullanılan silikyeradları (mikrotoponim) üzerine bir dil incelemesidir. Bu bağlamda yörede kullanılan silikyeradları tespit ve tasnif edilerek dil bilimi yönünden incelenmiştir.

Çalışmamızın malzemesini Menteşe ilçesine ait 53 köyden derlenen silikyeradları oluşturmaktadır. Derleme yapılırken ilçeye ait merkezî konumdaki 13 mahalle ve kentlik adları (urbonimler) çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır.

Bu çalışmanın amacı; haritalarda yer almayan yalnızca halkın hafızasında yaşayan yeradlarının unutulmasını, kaybolmasını önlemek maksadıyla onları kayıt altına alarak Menteşe yöresindeki yeradı verme kültürünün ortaya çıkartılmasını sağlamaktır.

Silikyeradları; yalnızca, herhangi bir yörede yaşayan halkın hafızasında bulunan, yöreye ait ayrıntılı haritalarda dahi yer almayan adlardır. Bu sebeple çalışmada derleme yöntemi kullanılmıştır. Yeradlarının derlenmesi için Muğla’nın Menteşe ilçesi ile ona bağlı idarî birimler ayrı ayrı gezilerek kaynak kişilerle yapılan mülakatlar neticesinde çalışmaya kaynaklık edecek malzeme derlenmiştir. Seçilen kaynak kişilerin yöreye ve coğrafyaya hâkim oldukları düşünülen avcı, çoban gibi kişiler olmasına dikkat edilmiştir. Yapılan mülakatlar hem fotoğraf makinesi hem ses kayıt cihazı hem de zaman zaman kamera vasıtasıyla kayıt altına alınmıştır.

Yayınevi

Türü

Yazar/Editör

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Yılı

Cilt Bilgisi

Normal Kapak

Kağıt Cinsi

1. Hamur

En x Boy (cm)

16×24

Sayfa Sayısı

410

ISBN No

978-625-8187-14-4