Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Doğumunun 60. Yılında Mehmet Ölmez Armağanı Bilge Biliglig Bahşı Bitigi

Elinizdeki, Bilge Biliglig Bahşı Bitigi adını verdiğimiz bu çalışma, hocamız gibi bir bilim insanını tanımlarken sıkça kullandığımız bilge, bilgili gibi vasıfların bir kitabın ismine dönüşmüş şeklidir. Bir akademisyen, bir hoca için hazırlanan her armağan kitabı özel, bir o kadar da anlamlıdır; çünkü içerisinde vefa, sevgi, birliktelik, dostluk, yaşanmışlık gibi pek çok duyguyu barındırır. İşte bu çalışma da bütün bu duyguların bir neticesi olarak ortaya çıkmış ve hocamız Prof. Dr. Mehmet Ölmez’in doğumunun 60. yılı münasebetiyle hazırlanmıştır.
Bir bilim insanı olarak Mehmet Ölmez, başta Orhon yazılı metinler, Eski Uygurca, İslami Orta Asya edebî dili, Anadolu ağızları ve yeni Türk yazı dilleri olmak üzere Türk dilinin hemen her sahasına ilişkin derin bir bilgi birikimine sahiptir. Bu sahalarda kaleme aldığı çalışmaların odak noktasını metin neşirleri, filolojik ve leksik incelemeler oluşturmaktadır. Bitmek bilmeyen enerjisi ve her meselenin esasına yönelik tarafsız bakış açısıyla kaleme aldığı bütün çalışmalarında üretkenliği, ulusal ve uluslararası literatüre hâkim oluşu ve titiz bir bilim ahlakı kolayca gözlemlenebilmektedir. Sabırlı ve hoşgörülü bir eğitimci olan Mehmet Ölmez, Orhon Türkçesinden Eski Uygurcaya, Kıpçakçadan Çağataycaya, Anadolu ağızlarından Türkiye Türkçesine ve yeni Türk yazı dillerine kadar Türk dilinin muhtelif sahalarına katkı sağlayan bilim uzmanları yetiştirmiştir. Her zaman öğrencisi olmaktan kıvanç duyduğumuz hocamıza, yalnızca bizlere öğrettiği şeyler için değil bununla birlikte öğrencisi olsun olmasın kapısını çalan herkese önemli bir rehber olduğu için şükranlarımızı ifade etmek isteriz. Bu vesileyle doğumunun 60. yılında sağlıklı, mutlu ve başarılı bir ömür geçirmesini en içten dileklerimizle arzu ediyoruz.

Yayınevi

Türü

, ,

Yazar/Editör

, ,

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Yılı

En x Boy (cm)

16×24

Sayfa Sayısı

719

ISBN No

978-625-6957-97-8

"Doğumunun 60. Yılında Mehmet Ölmez Armağanı Bilge Biliglig Bahşı Bitigi" adlı kitabı cihazınıza .pdf formatında indirmek için tıklayınız
Sayfa: /