Uluslararası Yayınevi BelgelerimizBelgeler Gizle
PA Paradigma Akademi, uluslararası bir yayınevidir. Ayrıntılı bilgi...
kalp Created with Sketch.

Türk Folklor Tarihinde Mehmet Halit Bayrı Türk Folkloruna Adanmış Bir Ömür

Stok Kodu: 9786256905610

210.00 

Stok kodu: 9786256905610

“Hakikat namına şunu da kaydetmeliyiz ki Mehmet Halit Bayrı folklor tetkikleri ve folklor malzemesi toplama usullerini mektepte öğrenmiş bir folklorcu veya etnografyacı değildi. Fakat o bu folklor denilen halkın manevi servetini ve maddi kültürünü öğrenmenin maddi ve manevi kültür tarihimizi tetkik için en sağlam vesikalar teşkil ettiğini tam bir anlayışla takdir etmiş, bu kıymetli halk servetini toplayıp ve toplatıp ilme mal etmeye az- metmiş bir fedakâr ülkücü idi.” (Abdulkadir İnan).
“Çalışkandı. Dünyaya eğlenmek için değil, bir iş yapmak için geldiğimize inanmış bütün ciddi insanlar gibi o da bilgisinin kendisini yönelttiği istika- mette daimi bir faaliyet hâlindeydi.” (H. Nihal Atsız).
“O, tek başına bir müessesenin yapamayacağı kadar iş yapmış yıllarca tek başına Türk folklorunun halkiyat ve harsiyatını gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında temsil etmek bahtiyarlığına ermişti.” (İhsan Hinçer).
“O kendini Türk folklorunun cazibesine kaptırmış, mukaddes bir cinnete tutulmuştu.” (Yusuf Ziya Demircioğlu)
“O, bütün ömrünü bu yola vermiş bir kişi… Onunla yola çıkanlardan hiçbiri İşi sonuna kadar götüremediler. Yalnız o, durmadan, yılmadan yazdı, araştırdı, malzeme topladı. İmkân bulduğu kadar da yayınladı.” (Cahit Öztelli).
“O, (Hubbul vatan minel iman: Vatan sevgisi imandandır.) sözünü kendine düstur edinmiş bir Anadolu milliyetçisi folklorcusudur.” (Mehmet Gökalp)

Yayınevi

Türü

, ,

Yazar/Editör

Basım Bilgisi

1. Basım

Basım Dili

Basım Yılı

Cilt Bilgisi

Normal Kapak

Kağıt Cinsi

Enzo Kağıt

En x Boy (cm)

16×24

Sayfa Sayısı

274

ISBN No

9786256905610

Sayfa: /
Sayfa: /
betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet